Table of Contents
COMMITTEES
Conference chairs
- Manuel Marco UA/Universidad de Alicante
International Scientific Commitee
- Ezendu Ariwa, London Metropolitan University, UK.
- Michael Derntl, RWTH Aachen, Germany.
- Hendrik Drachsler, Open Universiteit Nederland, The Netherlands.
- Dragan Gasevic, Athabasca University, Canada.
- Denis Gillet, École polytechnique fédérale de Lausanne, Switzerland.
- Christian Glahn, Open Universiteit Nederland, The Netherlands.
- Dai Griffiths, University of Bolton, United Kingdom
- Hannes Ebner, Royal Institute of Technology (KTH), Sweden
- Charalampos Karagiannidis, University of Thessaly, Department of Special Education, Greece
- Marco Kalz, Open Universiteit Nederland, The Netherlands.
- Pythagoras P. Karampiperis, National Center for Scientific Research “Demokritos” (NCSR), Greece.
- Katherine Maillet, TELECOM & Management SudParis, France.
- Nikos Manouselis, Agro-Know Technologies, Greece.
- Jad Najjar, Eummena, Leuven, Belgium
Steering Committee
- Manuel Benito EHU/Universidad del País Vasco
- Juan M. Dodero UC/Universidad de Cádiz
- Ana Ma. Fermoso UPS/Universidad Pontificia de Salamanca
- Julià Minguillón UOC/Universidad Abierta de Cataluña
- Pedro Pernías. UA/Universidad de Alicante
- Javier Portillo EHU/Universidad del País Vasco
- Manuel E. Prieto UCLM/Universidad de Castilla-La Mancha
- Jesús Romo EHU/Universidad del País Vasco
- Andrés Sampedro UO/Universidad de Oviedo
- Salvador Sánchez UAH/Universidad de Alcalá
- Miguel A. Sicilia UAH/Universidad de Alcalá
Scientific Committee (ibero-american scope)
- Manuel E. Prieto, UCLM
- Luis E. Anido, Universidad de Vigo
- Juan I. Asensio, Universidad de Valladolid
- César Bernal Bravo, Universidad de Almería
- Julio Cabero, Universidad de Sevilla
- Manuel Caeiro, Universidad de Vigo
- Rosa M. Carro, Universidad Autónoma de Madrid
- Oskar Casquero, Universidad del País Vasco
- María E. Chan, Universidad de Guadalajara
- Elsa Corominas, Universitat Oberta de Catalunya
- Yannis Dimitriadis, Universidad de Valladolid
- Josep Ma. Duart, Universitat Oberta de Catalunya
- Ramón Fabregat, Universitat de Girona
- Baltasar Fernández, Universidad Complutense de Madrid
- Elena Garcia, Universidad de Alcalá
- Francisco J. García, Universidad de Salamanca
- Rocío García, Universidad de Sevilla
- Fidel García González, G. del Conocimiento, México
- Cristina Gavira, Universidad de Cádiz
- Ernie Ghiglione, Macquarie University
- María J. Gil, Universidad de Deusto
- Lourdes Guárdia, Universitat Oberta de Catalunya
- Sergio Gutiérrez, Birkbeck College, University of London
- Leonel Iriarte, Instituto Superior Politécnico José Antonio Echeverría (CUJAE), Cuba
- Davinia Hernández-Leo, Universitat Pompeu Fabra
- María S. Ibarra, Universidad de Cádiz
- Manuel Lama, Universidade de Santiago de Compostela
- Martín Llamas, Universidade de Vigo
- Víctor H. Menéndez, Universidad Autónoma de Yucatán
- Pablo Moreno, Universidad Complutense de Madrid
- Julià Minguillón, Universitat Oberta de Catalunya
- Erla M. Morales, Universidad de Salamanca
- Rafael Morales, Universidad de Guadalajara
- Regina Motz, Universidad de la República
- Mario Muñoz, Universidad Carlos III de Madrid
- Xavier Ochoa, Escuela Superior Politécnica del Litoral
- Cristina Oferrall, Universidad de Cádiz
- José Á. Olivas, Universidad de Castilla La-Mancha
- Ramón Ovelar, Universidad del País Vasco
- Manuel Ortega, Universidad de Castilla-La Mancha
- Sergio Pajares, Universidad Politécnica de Valencia
- Abelardo Pardo, Universidad Carlos III de Madrid
- Silvia J. Pech, Universidad de Castilla-La Mancha
- Miguel A. Redondo, Universidad de Castilla-La Mancha
- Daniel Rodríguez, Universidad de Alcalá
- Miguel A. Rodríguez, Univ. Nacional de Educación a Distancia
- Gregorio Rodríguez Gómez, Universidad de Cádiz
- Rosabel Roig Vila, Universidad de Alicante
- Francisco P. Romero, Universidad de Castilla-La Mancha
- Cristóbal Romero Morales, Universidad de Córdoba
- Mercedes Ruiz, Universidad de Cádiz
- Víctor Sánchez, Univ. Nacional Autónoma de México
- Jaime Sánchez, Universidad de Chile
- Eduardo Sánchez, Universidad de Santiago de Compostela
- Victor G. Sánchez, CUAED. Un. Nac. Aut. de México
- Javier Sanz, Universidad Carlos III de Madrid
- Javier Sarsa, Universidad de Zaragoza
- Alejandra Segura, Universidad del BioBio
- Jesús Serrano Guerrero, Universidad de Castilla-La Mancha
- José L. Sierra, Universidad Complutense de Madrid
- Jorge A. Torres, Tecnológico de Monterrey
- Ángel Velázquez, Universidad Rey Juan Carlos
- Sebastián Ventura Soto, Universidad de Córdoba
- Christian L. Vidal, Universidad del BioBio
- Antonio Vieira de Castro, Instituto Superior de Engenharia de Porto.
- Alfredo Zapata, Universidad Autónoma de Yucatán
- Miguel Zapata, Universidad de Murcia
- Telmo Zarraonandia, Universidad Carlos III de Madrid
Organizing committee
- Manuel Marco. Universidad de Alicante.
- Pedro Pernías. Universidad de Alicante.
- Rosabel Roig. Universidad de alicante
- Aurora Fourcade. Universidad de Alicante.
- Pilar Escobar. Universidad de Alucante.
- Gustavo Candela. Universidad de Alicante.
- Victoria García Vera. Universidad de Alicante.
- Leonel Iriarte, Instituto Superior Politécnico José Antonio Echeverría (CUJAE), Cuba